Všechno je se vším maximálně propojené a proto to, co konzumujeme, ovlivňuje to, jak se psychicky cítíme. Uvedu jednoduchý příklad: po večírku, kde sníme všechno možné a vypijeme i nějakou tu skleničku se druhý den cítíme špatně (méně či vice záleží na večírku) a to nejen fyzicky ale i psychicky.. Proč?
V našem krásně dokonalém těle existuje spojení mezi střevní mikrobiotou a centrálním nervovým systémem. Nazývá se osa střevo-mozek (Gut-brain axis) a probíhá oběma směry.
To znamená, že mozek má přímý vliv na žaludek a střeva a třeba i jen myšlenka na jídlo nám může uvolnit žaludeční šťavy a naopak, když našemu trávícímu systému není po našem večírku úplně dobře, tak vysílá signal do mozku a my z toho máme špatnou náladu, možná i depresi či úzkost a výčitky, že jsme na ten večírek šli nebo jedli to a to a tak dále..
A proto může být “nespokojenost” v trávícím traktu příčinou a nebo zhoršením psychické “nespokojenosti” (úzkosti a deprese).
Další a krásný příklad opačného směru propojení je když se vám někdo líbí a vy cítíte “motýly” poletovat v břiše.. a méně krásný přiklad, když jste nervozní a je vám “z toho” špatně od žaludku.
Mátě rádi rčení? Tyto se sem výborně hodí:
„leží mi to v žaludku“
„nemohu to strávit“
„nemám na to žaludek“
Často se setkávám s tím, že mají lidé existující potíže v trávicím traktu bez zjevné fyzické příčiny a mnohá vyšetření nic nenajdou a to proto, že velkou roli hraje právě jejich psychické zdraví včetně stresu a emocí.
Pokud chcete důkaz tohoto spojení, tak tyto dvě části jsou spojeny bloudivým nervem (Nervus Vagus) což už samo o sobě hodně říká..
Dále spojení probíhá pomocí neurotransmiterů. Neurotransmitery jsou chemické látky v mozku, které přenášejí signály mezi nervovými buňkami, nazývanými neurony. Tyto neurotransmitery jako je noradrenalin, epinefrin, dopamin či serotonin mají efekt na naše pocity štěstí, spokojenosti, ale i na to jak spíme.
Řada z těchto neurotransmiterů je take produkována právě ve střevech. Například neurotransmiter GABA (gama-aminomáselná kyselina), který pomáhá ovládá pocity strachu a úzkosti.
Čím tedy jídlo a pití, které konzumujeme, ovlivní naši psychiku?
- Nedostatkem živin: Konzumace stravy s nízkým obsahem základních živin, jako jsou omega 3 mastné kyseliny, vitamíny B, zinek a hořčík, může zvýšit riziko problémů s duševním zdravím, jako je deprese, úzkost a ADHD.
- Hladinou cukru v krvi: Konzumace potravin s vysokým obsahem cukru a rafinovaných sacharidů zvyšuje hladinu cukru v krvi a to je následováno rychlým snížením a takto kolísavá hladina nám kromě tlaku na ostatní orgány (a rozvoj dalších nemocí jako je cukrovka) také ovlivní změny nálady, podrážděnosti a únavu.
- Potravinovou intolerancí: Někteří lidé mohou pociťovat symptomy duševního zdraví, jako je úzkost, deprese a mozková mlha v důsledku potravinové intolerance nebo citlivosti.
Co bysme tedy měli z našeho jídelníčku vyřadit nebo alespon omezit na minimum?
- Stimulanty, které nám vyplavují důležité minerály, jako káva, čaj, energetické nápoje a čokoláda
- Jednoduché cukry – všechny potraviny upravované a slazené jako sušenky, dorty a jiné sladkosti
- Potraviny, na které jsme alergičtí a nebo citlivý – obecně (většinou) to je lepek v pečivu, kravské mléčné výrobky či éčka v potravinách.
Co nám naopak pozitivně ovlivní naše duševní zdraví?
Vrátím se opět k našemu trávícímu traktu. Zdraví našeho střevního mikrobiomu pozitivně ovlivňuje náladu, a celkové duševní zdraví. A tak konzumace stravy bohaté na prebiotické a probiotické potraviny podpoří nejen naše trávení.
Celkově je vyvážená a pestrá, barevná strava zásadní pro udržení dobrého duševního zdraví.
spokojená střeva = dobrá nálada
(happy gut = happy mood)
Pojďme si uvést konkrétní příklady, tedy co by vám nemělo chybět ve vašem jídelníčku:
- Omega-3 mastné kyseliny – ryby jako losos, sardinky, makrela, dále vejce, ořechy a semínka jako vlašské ořechy, lněná semínka, chia semínka, konopná semínka
- Vláknina – celozrné výrobky, ořechy, semena, ovoce a zelenina
- Fermentované potraviny – bílý bio jogurt či kefir, kysané zelí
- Vitamíny a minerály v zelenině a ovoci – výborné kombinovat jak jsem o tom psala v článku: Co je to barevná strava.
Jídlo tedy hraje zásadní roli v našem celkovém zdraví, včetně našeho duševního zdraví. A my jsme ti jediný, kdo může NAŠE ZDRAVÍ ovlivnit.
Věřte, že disharmonie se vždycky někde projeví a my pokud budeme moudří a budeme naslouchat našemu tělu, vždy nejdeme cestičku zpět k harmonii.
Cílem tedy není být perfektní.. perfektní neni nic a nebo je to naopak všechno! Cílem je si chyby nevyčítat s vědomým, že příště to uděláme alespoň o krůček lépe.
Jsem nutriční teraputka s celostním přístupem. Zaměřuji se na rovnováhu těla, duše a mysli, za pomoci vyvážené, nutričné bohaté stravy a prospěšného živnotního stylu. Více o mně si můžete přečíst v mém příběhu..