Strava by měla být vyvážená, nutričně bohatá, co nejvíce přirozená… tomu asi rozumí každý. Co to ale znamená strava barevná? Někdy nazývaná též duhová.
Miluji barvy! Všude a vždy.. miluji barevný život, barevné oblečení, barevné doplňky, barevnou zahradu.. a tak miluji i barevné jídlo! Pro mě je barevné jídlo lákavým potěšením. Ale nejde jen o to, že JÁ ho mám takto ráda…
Vždy radím lidem, že jejich jídlo, by mělo být barevné. A teď pozor, tím nemyslím barevné lentilky nebo barevnou zmrzlinu, ale přirozeně barevné jídlo 🙂
Barevné potraviny jsou spojovány především se spoustou ovoce a zeleniny, kde každá barva znamená obsah jiných vitamínů, minerálů a kupu dalších “schopnosti”. Své zbarvení získávají díky fytochemikáliím – přírodním bioaktivním sloučenínám.
Barevné, ale také znamená používání koření. Například žlutá kurkuma krásně obarví rýži, obohatí ji o antioxidanty a zlepší trávení celého jídla. Hnědá skořice ovoní například každé ráno snídani a dokáže snížit hladinu cukru v krvi.
Dalším důvodem je, že jíme i očima. Osobně jídlo šedo-bílé barvy mi přijde dost nudné… Což ale neznamená že bychom měli tyto barvy vynechávat! Například zástupce bíle barvy, česnek – naše přírodní antibiotikum, celer, petržel a květák– užasná lokální zelenina, která účině posiluje naši imunitu.
A tak bychom měli jednotlivé barvy kombinovat, abychom přijímali dostatek vitamínu a co nejlépe vyživili své tělo a tak i ducha.
Ano, je pravda, že toto krásné ovoce (dragon fruit – foceno na ostrově La Gomera, Kanárské ostrovy) u nás v Čechách neroste a pokud ho koupíme tak tvrdé a bez chuti v supermarketu.
Samozřejmě jsem pro lokální a sezóní potraviny. Ale i tak se dá jíst “barevné” jídlo a to i v zimě. Co třeba taková kořenová zelenina? Jaké krásné barvy má..
Většina lidí, pokud se bavíme o zelenině, vidí jen rajče a okurku a možná někdy salát. Druhů zeleniny je opravdu hodně a na spoustu z nich zapomínáme, přestože naši předci je konzumovali běžně. Když jsme u té kořenové zeleniny, tak se dá jíst i jinak než jen ve svíčkové…Lahodná je například pečená v troubě.
Vybrala jsem pro vás pár barevných zástupců:
- Červená až fialová
Jahody, maliny, červené hroznové víno, třešně, červená jablka, rajčata, rebarbora, červená paprika, červené saláty a královna červená řepa – tito zástupci se vyznačují velkým množstvím vitaminu C, a antioxidantů, hořčíku a draslíku.
Červená řepa také čistí játra. Jejich barva se podobá barvě srdce a tak není překvapující, že ho tyto druhy ochraňují.
- Zelená
Listová zelenina, špenát, brokolice, kapustičky, cuketa, řapíkatý celer a chřest obsahují vitamin K, vitamin C, vitamin A a antioxidanty, železo, hořčík, vápník a obsahují velmi málo sacharidů. Tato úžasná zelenina zelené barva je uklidňující pro naši duši (protistresová) a také pro naše oči (nejen proto se tak rádi obklopujeme zelení).
- Žlutá až oranžová
Mrkev, dýně hokaido, žlutá cuketa, žlutá paprika, broskve, meruňky – obsahují vitamin C, vitamin A– beta caroten a také mnoho vitaminů skupiny B, draslík a hořčík.
- Modrá až fialová
Lilek, červené zelí, borůvky, švestky, ostružiny a hroznové víno mají společný vitamin C, vitamin K, flavonoidy, další antioxidanty a take hořčík. Dále jsou protizánětlivé a například borůvky mohou zlepšit vidění tím, že posilují cévy.
Tohle je samozřejmě jen stručný výčet. Každá zelenina i a každé ovoce obsahují vice vitamínů a minerálů a mají své unikátní “dovednosti” a benefity.
Také jsou výborným zdrojem vlákniny. S ovocem přesto lepší nepřehánět a tak doporučuji konzumovat maximalně dva kusy denně a jako svačinu mezi jídly.
Tak pokud nejsou barvy venku, můžete si je udělat alespoň na talíři, určitě vás to příjemně naladí, povzbudí a samozřejmě vyživí.
Jsem nutriční teraputka s celostním přístupem. Zaměřuji se na rovnováhu těla, duše a mysli, za pomoci vyvážené, nutričné bohaté stravy a prospěšného živnotního stylu. Více o mně si můžete přečíst v mém příběhu..
Pingback: Jak jídlo ovlivňuje naši psychiku? - Zuzana Šafránková